Ortak Yarınlar Ödül Programı HakkındaTİSK, 1962 yılından beri Türk işverenlerini çalışma hayatında ulusal ve uluslararası platformda temsil etme yetkisi olan tek çatı kuruluştur. Türkiye ekonomisinde üretim, endüstriyel ilişkiler, kayıtlı istihdam, rekabetçilik, verimlilik ve dış ticaret alanları TİSK’in başlıca çalışma konularıdır.

TİSK olarak, kamu hizmeti dahil, ekonomi ve sanayinin çeşitli sektörlerinde faaliyet gösteren 21 üye işveren sendikamız ve onlara bağlı sektörlerinde lider yaklaşık 10 bin işyeri ile ülke ekonomisi ve istihdamına katkı sunmaktayız.

Temsil ettiğimiz 2 milyon çalışanımız ve sektörlerinde lider binlerce işletme ile ülkemizin milli gelirine 200 milyar dolar ve ihracatına 100 milyar dolar katkı sağlıyoruz. TİSK’e bağlı işletmeler ülkemizin ihracat gelirinin yarısını oluştururken, AR – GE yatırımları ve orta ve yüksek teknolojili ürün imalatı konularında da ülkemizde öncülük yapmaktadır.

Ülkemizin ekonomisine ve çalışma hayatına sunduğumuz tüm bu katkılar ile birlikte odağımıza sosyal sorumluluk bilincini yerleştirerek başta çalışanlarımız olmak üzere, ülkemiz için toplumsal fayda üretmeyi de amaç edindik.

Bu kapsamda, Konfederasyonumuz 2012-2016 yıllarında yürütülen “Herkes için Kurumsal Sosyal Sorumluluk (CSR for All) Projesi” kapsamında ödül programı düzenlenmeye başladı. Gerçekleştirilen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödül Programı, proje nihai raporunun hazırlanmasıyla birlikte Kasım 2016 döneminde sona erdi. Projenin sonlanması sonrasında Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödül Programı’nı devam ettirdik. 2014-2019 yılından bu yana kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) alanında farkındalığı artırmak, şirketleri bu konuda teşvik etmek amacıyla geleneksel hale gelen “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödül Programı “sürecinde, TİSK, ödül alan projeler aracılığıyla 20 milyon kişiye ulaştı. Program, 2020 yılından itibaren “Ortak Yarınlar Ödül Programı” adıyla devam ediyor.

İlk kez 2020 yılında Ortak Yarınlar adıyla düzenlenen sosyal sorumluluk ödül programımızın o yıla özel konsepti Covid – 19 ile Mücadeleye Özel olarak belirlendi. Bu kapsamda, tamamen Covid – 19 özelinde fikir ve projelerin yarıştığı Ortak Yarın Ödül Programımız ülkemizde bir “ilk” oldu. 2020 yılında bu alanda 130 proje programımıza başvuru yaptı. Bu projeler arasından 13 proje ödüle hak kazandı.

2021 yılında ise “İşimizin Yarını” ana temasıyla gerçekleştirilen Ortak Yarınlar’a 128 proje başvuru yaptı. Bu kapsamda, finale kalan projeler arasından 17 proje ödüle hak kazandı. Bununla birlikte, bu yıla özel İş Sağlığı ve Güvenliği Özel Ödülü kapsamında dereceye giren kurumların çalışanlarının çocuklarının eğitim hayatına katkı sunmak amacıyla TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfımızın (TİSK MCV) desteğiyle eğitim bursu verildi. Şu anda 60 çocuk eğitim bursundan faydalanılıyor.

Bununla birlikte, İşimizin Yarını ana temasına özel, TİSK MCV desteğiyle Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı (TEGV) ile iş birliği yaparak İşte Güvenli Gelecek Projesi’ni hayata geçirdik. Geleceği Birlikte Mümkün kılacağımız ve yarınlarımızın umudu olan çocuklarımızı bugünden “İşimizin Yarınına hazırlamak amacıyla hazırlanan proje çocuklar için özel tasarlandı. Proje içerisinde “Geleceğin Meslekleri” ve “İş ve Ev Güvenliği” olmak üzere iki farklı eğitim modülü yer alıyor. Eğitimlerden şimdiye dek yaklaşık 1.000 çocuk faydalandı.

2022 yılında ise programımız “Sürdürülebilirlik” odağında gerçekleştirildi. Bu ana tema üzerinden Ortak Yarınlar’a 180 proje başvuru yaptı. Finale kalan projeler arasından 24 proje ödüle hak kazandı. Bu yıl, programa başvuru yapan kurumlarla birlikte 10 bine yakın fidanı doğa ile buluşturarak sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağladık.

Bugüne kadar, tüm vatandaşlarımızın ve çalışanlarımızın yanında olmaya özen gösterdik, ülkemizin ekonomisini ve refahını düşünerek hareket ettik. Bu kapsamda, aynı içgüdü ile hareket eden kuruluşların sosyal sorumlulukla geliştirdikleri projelerin görünürlüğünü artırılmasını ve kamuoyu ile paylaşılarak daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlamayı değerli buluyoruz.

Ödül programımız aracılığıyla kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin desteklenmesinin ve yaygınlaştırılmasının gerekliliğine gönülden inanıyor, projelerin ödüllendirilmesini Konfederasyon adına sosyal sorumluluk olarak görüyoruz.

Her sene düzenlediğimiz, kurumsal sosyal sorumluluk fikirlerinin yarıştığı ve kaybedeni olmayan yarışmamızın bu seneki odağı “Cumhuriyet’in 100. Yılında Çalışma Hayatı”

Sosyal sorumluluğa gönül veren ve Cumhuriyetimizin asırlık kazanımları ile ülkemizi daha güçlü yarınlara taşıyan kurumlar, ödülleri ile buluşacak.

Bu yıl da kaybedeni olmayan Ortak Yarınlar Ödül Programı’nda Cumhuriyetimizin 100. yılında üstün katkı sunan fikir ve projeler yerini alacak.

Ortak Yarınlar Ödül Programı'na ait detaylar için bizi takip etmeye devam edin.